Odpady jsou komplexní problém k řešení. Potravinové obaly tvoří 30% komunálního odpadu – to je velká část. Zavedení zálohového systému a změna toku toho nejcennějšího materiálu, který vyhazujeme do žlutých popelnic je komplikovanější, než se na první pohled může zdát.
Sama jsem na začátku byla velmi opatrná nadšeně přijímat nový systém, když třídíme docela obstojně. Zároveň mě zneklidňovalo, že se o to prosazují největší nápojáři. Jejich tiskový mluvčí se nebáli vyjádření, že když jde o ekologické řešení, spoléhají na státní dotace. A já hned lamentovala, že jim přece nikdo nebrání si vyřešit zálohový systém po svém, když už konečně chtějí přispět k řešení problému. jehož jsou původcem. Hned vás uklidním, zálohový systém bude mít na starost třetí strana tzv. operátor. Ten nebude obchodní firmou, ale neziskovým subjektem.
Průzkum Incienu ještě k tomu všemu ukázal, že sice třídíme 73% PET lahví, ale plechovek už jen 26%. A zdaleka nerecyklujeme tak, jak by se na moderní dobu slušelo, a sice pouhých 51% PET lahví.
Potřebujeme rPET
Plasty a plechovky nejde znovu naplnit jako je to třeba u piva nebo mléčných produktů z Bělečka, jak to znáte u nás. Sklo lze dezinfikovat a znovu naplnit, to u tenkostěnného PET a ALU, ve kterých jsou v ČR nápoje, nejde. Materiál musí jít ke zpracování, aby se z něj opět vyrobil nový obal. Aktuální legislativa, a i ta budoucí ukládá výrobcům povinnost přidávat určitý podíl recyklátu – rPET do nových PET lahví.
Recyklát je aktuálně dražší než tzv. virgin materiál, a proto je nutné podpořit jeho používání právě legislativou. To napomáhá cirkulární ekonomice ČR, protože se upřednostní recyklační technologie před spalovnou, skládky snad už ani nebudu zmiňovat, v budoucnu by na nich neměl skončit žádný využitelný materiál.
Obaly od kosmetiky či jiných produktů jsou také z PET, nápojové lahve dělají pouhé 1% ze všeho plastového odpadu, který jako veřejnost produkujeme. Proč tedy zavádět nový drahý systém? Již zmíněný rPET nyní čeští výrobci nakupují ze zahraničí.
Zálohový systém dokáže z toho všeho plastového odpadu přesměrovat PET lahve od potravin, tedy food-grade materiál, do recyklační linky, aniž by se jeho kvalita zhoršila, tak jak tomu dochází nyní. Je tu potenciál uzavřít oběh materiálu na vlastním území. To znamená, nikam odpad nevozit, zvýšit průmyslovou soběstačnost, snížit tak ekologickou stopu obalů a jiné benefity cirkulární ekonomiky.
Preferujme recyklát ve státních zakázkách
Doposud bylo vystaveno mnoho třídiček odpadu, které spoléhaly na materiál PET, jako nejcennější surovinu z jejich provozu. Jsou na to navázány finanční plány a návratnost investic. Bude tedy potřeba zvýšit recyklační kapacity ČR nejen na materiál PET, ale i na ostatní plastové materiály, aby se recykloval i PP, PE, HDPE či LDPE, a nadále podporovat výrobu z recyklátu, a ještě lépe více ocenit a preferovat recyklovaný materiál ve státních zakázkách.
Nesmíme opomenout ani malé obce a podniky v nich, kterým se tak zkomplikuje provoz. Stát a operátor – třetí subjekt, který bude mít zálohový systém na starost, se musí aktivně zajímat o jejich problémy a v začátcích implementace nového systému být schopný rychle vyřešit prvotní nesnáze. Ano slyším, jak je mé zvolání spíš naivní než realistické. Protože praxe teprve ukáže, jak dobrá byla teoretická příprava.
Obce však trápí ještě jedna důležitá věc. Zákon ukládá, že v roce 2025 a následujících letech musí vytřídit 60 % odpadů, v roce 2030 a následujících letech 65 % a v kalendářním roce 2035 i následujících letech 70 % z celkového množství komunálních odpadů. A tak se obávají, že pokud obaly ze zálohovaného systému nebudou do této hodnoty započítány a nebudou je moci vykazovat, budou se jim cíle hůře naplňovat. Ale tyto obaly tvoří pouhé 1% plastového odpadu z kontejnerů a tak pro toto hodnocení nejsou tak významné. Obce zvýší míru třídění mnohem lépe, pokud se zaměří na třídění bio odpadu a samotnou prevenci vzniku komunálního odpadu.
Stát také musí splňovatnějaké závazky, musí recyklovat nejméně 55% hmotnosti komunálního odpadu, v roce 2030 min. 60% a v roce 2035 min. 65% a pokud to nesplní, platí pokuty. A to je další důvod, proč prosadit řešení, která podporují skutečnou recyklaci, před spalováním odpadu.
Vždycky je ale nejlepší vzniku odpadu předcházet, nevznikne tak problém, který se musí řešit.